Já i většina mých předků pocházíme z Krušných hor. Krušné hory měly docela drsnou historii. Nejdříve byly známé především těžbou kovů a nerostů. Později se do historie zapsaly během 2. světové války. Na druhou stranu je teď v lesích ukryto mnoho „pokladů“ právě z této doby. Později v 70. letech se zase Krušné hory proslavily znečištěním z tepelných elektráren na úpatí. Konec ošklivého, teď už jen hezké.
Krušné hory jsou v ČR jedinečné. Nejsou zatím tolik profláklé oproti ostatním pohořím. Díky zalesňování v 80. letech vzniklo spoustu nových cest. Když člověk vyjede na hřeben, nečeká ho už tolik kopců. Táhnou se napříč dvěma kraji a dá se na nich uspořádat pochod z jedné strany na druhou.
Krušky mě naučily spoustu věcí. Třeba že je cesta nahoru vždy delší než cesta dolu. Nebo že je na kopec lepší mít s sebou teplé oblečení a svačinu navíc. Zažila jsem zde několik svých „poprvé“. Mám na mysli třeba první lyžování a běžkování. V neposlední řadě mi Krušné hory vždy poskytly skvělé tréninkové podmínky na běhy do vrchu, psychologickou podporu a místo, kam se schovat před výukou na gymnáziu.
Teď už ale k očekávanému – pečlivě prozkoumávaná nejhezčí místa
Ještě předem musím upozornit, že sem přidávám i tajná místa. Najít je bude těžké, ale když se vám to podaří, pošlete mi fotku a máte u mě pivo.
Okolí Přebuze je nejkrásnější a nejdrsnější místo Krušných hor. Na německé straně se nachází vodní nádrž Carlsfeld, kolem které se dá suprově běžkovat a v létě samozřejmě jezdit na kole. Na Přebuzi a nedaleko odsud v lese se nachází 2 staré německé továrny. Jedna z nich je profláklá díky televizní sérii Rapl. Lužicko-Odeřské jezero nemá na mapě jméno, také není úplně jednoduché ho najít, ale stojí to za to. Je teda vhodné spíš na otužování.
Mílov Háje
Háje, Mílov a Zlatý Kopec jsou místa, která člověk navštíví spíš v zimě. V létě tam zabloudím maximálně při dlouhém kole, neboť jsou úplně zapadlá a je to od nich daleko do civilizace.
Fichtelberg Ukryté jezírko Hundsmarter Fichtelberg v zimě
Další místa jsou u našich sousedů, jedno je teda přesně na hranici. Mezi Klínovcem a Fichtelbergem je nejkrásnější údolíčko s malým jezírkem. Doporučuji tam zajít na podzim. Ale pozor, je to spíš cesta necesta. Talsperre Hundsmarter jsou takové německé „Dlouhé Stráně“. Není to zase tak daleko a jsou odtamtud fajnové výhledy.
Pohled na Macechu Meluzína Místa jsou nedaleko Klínovce Počasí umí být krušné Koninka doporučuje Víla Meluzína Königsmühle
Meluzínu jsem zdolala ve svých 4 letech. Od té doby ji zdolávám pravidelně každý rok. Hlavně kvůli borůvkám. V blízkém okolí se nachází i Macecha, kde lze zažít rašeliniště na vlastní kůži. Přes silnici se tyčí také Křížová hora. Nedaleko se rozléhá „landartové“ Königsmühle – zaniklá vesnička, kde se pořádá Landartový festival s koncerty.
Hadí hora Nejdecké hvozdy Vlčí jámy Strašidla Pajndl
Okolí Nejdku je mým druhým domovem. Rozléhají se tam husté lesy, kde už jsem se mnohokrát ztratila. Z Pajndlu se dá alespoň trošku zorientovat. Vlčí jámy jsou kousek od Horní Blatné a najdete v nich sníh i v létě. Vlci v Kruškách jsou, ale většinou se pohybují v jiných částech. Hadí hora je také jedno z poměrně dobře ukrytých míst, ale z výšky jí najdete poměrně dobře. Žádné hady jsem tam nenašla. A na Strašidlech taky strašidla nenajdete (kromě mě na fotce). Za to si tam můžete zaslaňovat dolů nebo se jen pokochat západem slunce.
Nekonečná silnice Srní Horní Halže
Horní Halže a Srní patří do mého běžeckého rajónu. Tady mě potkáte nejčastěji, když jsem zrovna doma. Kolem Horní Halže je milion měkkých běžeckých cest. Někde se z měkkých cest stávají mokré a mazlavé cesty (rašeliniště). Ze Srní je sice nepěkný pohled do Ústeckého kraje na komíny a doly, ale samotné místo je přátelské a při procházení místních lesů můžete potkat i stádo muflonů.
Výběh na Velký Špičák Výsluní „Zubaté lesy“ Přísečnice Mnich Farský les Dobytí Jelení hory Velký Špičák night mode on
Velký Špičák mi připomíná České Středohoří…. nic, nic, nic, najednou obří hrouda… jsou z něj úchvatné pohledy na Jelení horu a Přísečnici nebo na Klínovec a Fichtelberg. Je to také nejlepší pozorovna perseid a východů slunce. Nedaleko se nachází zatopená vesnice a zásobárna vody Přísečnice. Nad ní se tyčí Jelení hora, kde myslím, že mám stále KOM. Za Jelenkou se rozléhá Farský les a další rašeliniště. Jednou jsem tam omylem zavedla jednoho známého při ukazování místních krás. Nevím, jestli se do Krušek ještě někdy vrátí. Vedle Jelenní hory nad Kryštofovými Hamry, kde v Umanuté koze dělají ty nejlepší palačinky, můžeme najít Mnicha. Jedná se o skálu. Žádný Klášter tam nenajdete.
Puklá skála Fláje
Východní část Krušných hor nemám ještě dopodrobna prozkoumanou. Nejvíce mě zde zaujala další zatopená vesnice a zásobárna vody Fláje. Tohle místo znám především z fotek od svého oblíbeného fotografa Petra Hricka.
Myslím, že už teď jsem na něco zapomněla a určitě mám v adresáři milion dalších fotek, které bych chtěla přidat. Tak zase někdy příště. Kdyžtak mám udělaný seznam těchto míst a za malý úplatek mohu přidat i souřadnice.
Chystám se na exploring dalších míst především ve východní části Krušných hor a v Německu. Kdyby chtěl někdo udělat společnou expedici, budu jen ráda.
Kdyby chtěl někdo osobní prohlídku nebo dlouhý objevovací běh, tak mi napiště na sociálních sítích nebo do komentáře.
Ještě jedna prosba – Krušné hory nejsou ani CHKO, ale najdete v nich pár chráněných území, kam by se nemělo chodit, tak tam prosím nechoďte. Výše uvedená místa by měla být volně přístupná. Buďte k přírodě ohleduplní. Už tak ji dáváme dost zabrat. Máme jen 1 Krušné hory, které tu jsou pro všechny. Díky.
Ať jste zdraví! Podzimu zdar!
Krásné Anežko 🌸🍀 je vidět, že přírodu miluješ ❤️